Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Sługi Bożego Roberta Schumana
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Psychologia uzyskuje tytuł magistra. Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie metodologicznym, etycznym, teoretycznym i aplikacyjnym psychologii. Wykazuje się gruntowną znajomością metodologicznych podstaw diagnostyki psychologicznej, a w szczególności umie kompetentnie korzystać z gotowych narzędzi diagnostycznych oraz samodzielnie konstruować nowe narzędzia poprawne pod względem psychometrycznym. Absolwent posiada umiejętność projektowania, realizowania i ewaluacji działań o charakterze aplikacyjnym. Posiada kompetencje metodologiczne oraz gruntowną znajomość teorii opisujących i wyjaśniających zachowanie człowieka. Absolwent jest przygotowany do pełnienia różnych ról społecznych i podejmowania pracy w różnych zawodach. Absolwent powinien zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w zakresie psychologii. Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich). Absolwent jest jednocześnie osobą komunikatywną: rozumnie racje innych i potrafi argumentować swoje poglądy.
Nazwa kierunku studiów w języku polskim |
Psychologia |
Nazwa kierunku studiów w języku angielskim |
psychology |
Wydział |
Wydział Nauk Społeczno-Medycznych w Warszawie Wydział Nauk Społeczno-Medycznych w Radomiu |
Poziom kształcenia |
studia jednolite magisterskie |
Profil kształcenia |
Praktyczny |
Przyporządkowanie kierunku studiów do obszaru lub obszarów kształcenia oraz określenie procentowego udziału liczby punktów ECTS dla poszczególnych obszarów kształcenia w liczbie punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi kształcenia (w przypadku kierunku przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia) |
Obszar nauk społecznych |
Wskazanie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych lub dziedzin sztuki i dyscyplin artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia (zgodnych z uchwałą Senatu/ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych, Dz.U. 2011 nr 179 poz. 1065) |
Dziedzina nauk społecznych Dyscyplina: psychologia, socjologia, pedagogika Dziedzina nauk medycznych Dyscyplina: medycyna, biologia medyczna |
Forma studiów |
studia stacjonarne studia niestacjonarne |
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta |
magister |
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacjia |
300 |
Liczba semestrów- czas trwania studiów |
10 semestrów, 5 lat |
Studia jednolite magisterskie w zakresie Psychologii są przeznaczone dla osób, które swoją przyszłość wiążą z pracą psychologa. Studia te są adresowane przede wszystkim do osób mających predyspozycje w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, jednak nie ma przeciwwskazań by podjęły je również osoby o zainteresowaniach ścisłych. Kierunek ten spełnia więc wszystkie wymogi, które obecnie stawia się nowoczesnym, nastawionym na innowacje, nadążającym za zmianami cywilizacyjnymi i technologicznymi studiom wyższym. Uwzględnia również zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na tego typu specjalistów.
Charakterystyczną cechą zakładanych efektów kształcenia na kierunku Psychologia jest zdecydowane podporządkowanie ich elementom wiedzy i umiejętności w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. Efekty kształcenia dotyczące znajomości zagadnień związanych z szeroko rozumianą psychologią są tak zaprojektowane, by był w nich brany nacisk na praktykę oraz praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej.
Zasady i tryb przyjmowania kandydatów na studia w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu są przedmiotem obrad Senatu, który podejmuje stosowna uchwałę. Rektor Uczelni w swoim zarządzeniu podaje je do publicznej wiadomości. Decyzję w sprawie przyjęcia na studia w EUST podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, powołana zarządzeniem Rektora.
Na specjalności psychologia sądowa studenci nauczą się, jak wykorzystać wiedzę psychologiczną w praktyce psychiatrii sądowej, w instytucjach penitencjarnych, w organach ścigania. Posiądą umiejętności praktyczne w zakresie diagnozy: zaburzeń zachowania oskarżonego, podejrzanego, zachowania ofiary, wiarygodności składanych zeznań przez świadków i wyjaśnień podejrzanych, dysfunkcji systemu rodzinnego oraz specyfiki profilowania osób osadzonych.
Absolwenci znajdą pracę w:Celem proponowanej specjalności jest przekazanie wiedzy z zakresu psychologii dzieci i młodzieży zarówno w kontekście prawidłowego rozwoju, jak i odstępstw od niego. Podczas zajęć studenci zdobędą umiejętności istotne zarówno dla stymulowania rozwoju, jak i niezbędne w skutecznym radzeniu sobie z różnymi problemami pojawiającymi się w okresie dzieciństwa i dorastania. Duży nacisk położony będzie na umiejętność odróżniania wczesnych objawów zaburzeń oraz podejmowania działań wspierających. Absolwenci zdobędą umiejętność różnicowania symptomów kryzysów rozwojowych i objawów zaburzeń. Uzyskają również umiejętności dotyczące między innymi tego, jak stymulować twórcze myślenie, jak radzić sobie ze stresem i jak uczyć dziecko/nastolatka radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Absolwenci znajdą pracę w:Celem tej specjalności jest wykształcenie specjalistów-psychologów, którzy będą posiadali specjalistyczną i bardzo konkretną wiedzę z zakresu psychopatologii – czyli zaburzeń zachowania i osobowości, psychoz, uzależnień, zaburzeń lękowych itp. Studenci tej specjalności będą zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę umożliwiającą przeprowadzanie badań diagnostycznych oraz formułowanie opinii potrzebnych do celów leczniczych, terapeutycznych czy orzeczniczych. Zdobędą szeroki zakres wiedzy i umiejętności w zakresie metod diagnostycznych z obszaru pomiaru ilorazu inteligencji, struktury osobowości, temperamentu, lęku, agresji dotyczących zarówno dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych. Ponadto zdobędą umiejętności udzielania pomocy przy określonych zaburzeniach, prowadzenia programów profilaktyki psychologicznej i promocji zdrowia psychicznego oraz doradztwa psychologicznego.
Absolwenci znajdą pracę w:Student tej specjalności jest przygotowanie do pracy w obszarze zdrowia człowieka. Absolwent będzie umiał opisywać i wyjaśniać zachowania ludzki w kontekście zdrowia i choroby oraz udzielić im odpowiedniej pomocy. Program studiów został zaplanowany zgodnie z międzynarodowymi standardami EuroPsy.
Absolwenci znajdą pracę w:Specjalność ta łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu. Studenci pozyskają in formacje w jaki sposób opisać ludzkie zachowanie poprzez analizę aktywności mózgu . Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych takimi kwestiami jak EEG i metody neuroobrazowania, w celu poznania podstaw zachowań człowieka.