Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna
w Radomiu

„… przede wszystkim społeczeństwo obywatelskie i kreatywne”
Zapisując się na studia otrzymasz zniżkę

MEDYCYNA ALTERNATYWNA – czy to bezpieczne?

Rozmawiamy z dr nauk biologicznych Beatą Trzpil-Zwierzyk, prorektor Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu.

 

R. Ostatnio dużo pisze się i mówi o medycynie alternatywnej czy też niekonwencjonalnej, co to właściwie takiego jest?

 

BTZ. Medycyna alternatywna to szeroki zakres metod i praktyk służących rozpoznawaniu chorób lub przywróceniu zdrowia, które funkcjonują poza nurtem leczenia opartym o model biomedyczny. Przez wiele stuleci medycyna niekonwencjonalna – inaczej zwana: alternatywną, funkcjonowała na równi z medycyną tradycyjną, nie ustępując jej w niczym, a czasem wręcz przewyższając skutecznością. Było to możliwe dzięki wiedzy zgromadzonej przez tysiące lat przez naszych przodków, którzy wyspecjalizowali się w zapobieganiu i leczeniu różnych dolegliwości.

 

R. Powiedziała Pani dr „przez wiele stuleci”, jak zatem wygląda to dziś; spotykamy się bowiem z wieloma sprzecznymi opiniami na temat – jedni pochwalają alternatywne metody leczenia inni zaś je negują?

 

BTZ. To bardzo szeroki temat, trudno w kilku zdaniach ująć tak obszerną kwestię. Należy zacząć o tego, że istnieje wiele rodzajów medycyny alternatywnej. Do najbardziej interesujących i popularnych należą: homeopatia, ziołolecznictwo, aromaterapia, akupunktura, i wiele innych. Każdy z tych odłamów zajmuje się czym innym, inną sferą zdrowia człowieka, należy je rozróżniać by właściwe z nich korzystać. Np. ziołolecznictwo, wiele osób myśli, że zioła są nieszkodliwe i można je dowolnie zażywać, tymczasem to nie prawda, trzeba znać działanie danego zioła, wiedzieć, kiedy je się zbiera, kiedy suszy, czy kwiaty, czy liście, jak często można je zażywać, czy pić gorące czy chłodne, czy można jednocześnie brać z nimi inne leki czy zioła. Trzeba też pamiętać, że niekonwencjonalne leki mogą wchodzić w niebezpieczną interakcję z farmaceutykami. Wymaga to ogromnej wiedzy, lekkie podejście do medycyny alternatywnej na zasadzie „to tylko rumianek” jest błędne. Są np. zioła jak dziurawiec, którego picie w okresie słonecznym może spowodować powstanie nieestetycznych brązowych plam na skórze, a także przyczynić się do wystąpienia oparzeń słonecznych. Generalnie zioła to samo zdrowie – są one naturalnym lekiem na wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych. Ważne jest jednak to, by stosować je z umiarem i zgodnie z zastosowaniem. To samo dotyczy każdej innej formy medycyny alternatywnej, aromatoterapia nie pomoże jeśli będziemy wdychać dany aromat zbyt długo, można wówczas zamiast ulgi nabawić się bólu głowy, wymiotów. Trudno np. zmuszać dziecko do dogoterapii czy hipoterapii, gdy panicznie boi się ono psów lub ma uczulenia na konie.

 

R. Rozumiem, że stąd właśnie pomysł by w EUST otworzyć specjalność medycyna alternatywna.

 

BTZ. Właśnie z powyższego, ludzie a zwłaszcza osoby związane z szeroko rozumianą medycyną i zdrowiem publicznym, powinni mieć dogłębną wiedzę na temat wspominanych już rodzajów medycyny alternatywnej, umieć je odróżniać i zastosować przy właściwych dolegliwościach we właściwy sposób wspomagając proces leczenia lub go zastępując, nie czyniąc nikomu szkody. Pragniemy dać naszym studentom taką możliwość. Dla tych zaś którzy nie chcą lub nie mogą podjąć dłuższych studiów w tym zakresie, oferujemy również studia podyplomowe i kursy z zakresu medycyny alternatywnej.

 

R. Myśli Pani, że będzie zainteresowanie?

 

BTZ. Jestem o tym przekonana, od dwóch tygodni specjalność ta jest zamieszczona na naszej stronie internetowej i mamy już kilku chętnych. Zachęta do podjęcia nauki w tym zakresie niech będzie fakt, że specjalność tę oferujemy na kierunku Zdrowie Publiczne zarówno na studiach licencjackich jak i mgr, które to są studiami wchodzącymi w skład studiów medycznych. Zajęcia są prowadzone przez kadrę z tytułem dr i prof., z całej Polski, jak również z zagranicy w tym Ukrainy i Turcji. Ponadto pragnę podkreślić, że każde studia, które prowadzimy mają charakter praktyczny, studenci będą mieli możliwość pracować w laboratoriach i praktycznie wykonać różne mieszanki ziołowe, podobnie jest u nas na innych studiach np. z zakresu oligofrenopoedagogiki gdzie na zajęcia przechodzą terapeuci m.in. dogoterapeuta z różnymi rasami psów z Centrum Terapii Luna.

 

R. Dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę wielu studentów.

Misja

Misją Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu jest oferowanie nowoczesnego wykształcenia o jak najwyższej jakości poprzez przekazywanie najnowszej wiedzy i umiejętności w dziedzinie nauk społecznych, ekonomicznych, medycznych i technicznych umożliwiających efektywne i elastyczne działanie we współczesnej gospodarce rynkowej. Szczególnie na rynku europejskim. Zapraszamy na studia zaoczne oraz podyplomowe.

Radom

ul. Wodna 13/21, 26-600 Radom
tel. +48 (48) 344 00 55,
tel. +48 (48) 363 86 80
e-mail: dziekanat@eust.pl
www.eust.pl

Copyright © 2019