Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna objęła patronatem naukowym działania Cechu Piekarzy Radomskich pt. „Dieta kanapkowa smaczna i zdrowa”.

W dziecięcej, codziennej diecie pieczywo coraz częściej zastępują chipsy i chrupki, natomiast w miejsce zdrowego, wytwarzanego tradycyjnymi metodami chleba, pojawia się produkowany z mrożonego ciasta i pełen w chemicznych polepszaczy wyrób chlebopodobny.

Organizm ludzki działa dzięki dostarczanej codziennie, razem z pożywieniem, energii oraz składnikom odżywczym niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Pieczywo jako podstawowy artykuł żywnościowy, niezbędny w codziennej diecie, jest źródłem nie tylko sporej ilości energii, ale także białka, składników mineralnych, witamin z grupy B, witaminy E, błonnika pokarmowego oraz wielu innych, ważnych dla zdrowia substancji biologicznie aktywnych.

W świetle zaleceń żywieniowców to właśnie produkty zbożowe powinny być głównym źródłem kalorii. Badania sposobu odżywiania się ludności Polski wykazują, iż przeciętna dieta – z punktu widzenia nauki o żywieniu – sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby krążenia, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, czy niektóre nowotwory, a niskie spożycie pieczywa jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tych chorób.

Zmianie złych żywieniowych obyczajów i odejściu od „chipsowych” trendów służy Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA zainicjowana przez Fundację na Rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa oraz wspierana przez Europejską Uczelnię Społeczno-Techniczną. Kampania skierowana jest głównie do najmłodszego pokolenia Polaków, więc w naturalny sposób za sprzymierzeńców mieć będzie rodziców i nauczycieli, którym przecież najbliższe jest zdrowie dzieci.

Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA, chociaż skierowana głównie do najmłodszych, obejmie swoimi działaniami także i dorosłą część społeczeństwa, a więc nie zdziwcie się gdy spotkacie Pana Kanapkę na imprezie sportowej, w parku, w kinie czy w teatrze.